KOMORÓW 24.03.2024r.

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, MĘKI PAŃSKIEJ

• Trwa miesiąc marzec, poświęcony czci św. Józefa, codziennie przed M...
środa, 22 sierpień 2012 15:17 Czytany 31248 razy

Historia Parafii

Parafia p. w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Komorowie została erygowana w czerwcu 1997 r. przez ówczesnego Biskupa Sandomierskiego J.E. ks. bpa Wacława świerzawskiego. Nowo utworzona parafia została w całości wydzielona z macierzystej wspólnoty parafialnej w Majdanie Królewskim. Kościół, który stał się świątynią parafialną, wybudowano wcześniej jako kaplicę dojazdową.
Do 1972 r. wierni z Komorowa uczestniczyli we Mszach św. i nabożeństwach w kościele parafialnym w Majdanie Królewskim. W marcu 1972 r. pod kierunkiem ówczesnego księdza proboszcza Wojciecha Szpytmy wierni przemienili na kaplicę nie zamieszkany dom p. Jana Stróża. Ówczesne władze oceniły to działanie jako przestępstwo, były represje, przesłuchiwania, kary, ale kaplica powstała i przez blisko 20 lat służyła mieszkańcom tej wioski. Jednak z upływem czasu gromadzący się ludzie nie mieścili się we wnętrzu kaplicy, dlatego powstała myśl, by budować kościół.
Dnia 3 maja 1988 r. został poświęcony plac pod budowę nowego kościoła. W Boże Narodzenie 1990 roku w budującej się świątyni, jeszcze nie ukończonej, odprawiono pierwszą Pasterkę. Nie było jeszcze okien. W 1991 r. odprawiono drugą Pasterkę. Kościół miał już wtedy dach i ogrzewanie. Od tego momentu na prośbę wiernych Msze św. sprawowane były już w każdą niedzielę. Dnia 28 czerwca 1992 roku został wmurowany kamień węgielny, świątynia została poświęcona przez pochodzącego z pobliskiej Huty Komorowskiej abpa Adama Kozłowieckiego. Dedykowano ją Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła.
Dnia 29 czerwca 1997 r. ks. bp Wacław Świerzawski erygował parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Komorowie. Równocześnie mianował on ks. Andrzeja Caga proboszczem nowo powstałej Parafii. Proboszcz i wierni zostali zobowiązani do wykończenia kościoła oraz wybudowania plebanii i cmentarza grzebalnego. Dnia 27 maja 2007 r. w uroczystość Zesłania Ducha świętego Biskup Sandomierski ks. bp prof. dr hab. Andrzej Dzięga dokonał konsekracji świątyni p.w. N.M.P Matki Kościoła w Komorowie.

"Proszę Was, bądźcie ze mną w modlitwie; dzieci, młodzież, starsi, a ja obiecuję modlitwę w Waszej intencji (...). Ciebie Matko Najświętsza proszę miej w opiece mnie i wszystkich wiernych powierzonych mojej pieczy". Słowa homilii wygłoszonej przez Księdza Proboszcza w dniu objęcia Parafii.

Ostatnio zmieniany środa, 22 sierpień 2012 15:21
Więcej w tej kategorii: « Historia Komorowa