Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest uroczyście w każdą drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 900. Chrzest zgłaszamy wcześniej w kancelarii parafialnej przynosząc odpowiednie dokumenty tj.: odpis aktu urodzenia z USC, oraz dane osobowe rodziców i chrzestnych. Katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych jest w sobotę poprzedzającą dzień chrztu po wieczornej Mszy św. Sakramentowi chrztu udzielanemu małemu dziecku towarzyszy pytanie o wiarę i życie wiary jego rodziców, gdyż oni biorą na siebie główną odpowiedzialność za wychowanie dziecka w wierze. Chrzestni, którzy są spoza naszej parafii powinni przynieść zaświadczenie ze swojej kancelarii parafialnej o tym, że taka osoba może być chrzestnym. Pamiątką chrztu jest świeca i biała szata. Na szacie powinno się wyszyć imię dziecka i datę Chrztu św. Przy wyborze imienia kierujmy się imionami świętych i błogosławionych Kościoła. Zaświadczenia, że osoba może być chrzestnym nie może uzyskać ten, kto:

• nie ukończył 16-go roku życia i nie przyją sakramentu bierzmowania,
  • żyje w małżeństwie bez ślubu kościelnego,
  • zaniedbuje uczesnictwo w niedzielnej Mszy św.,
  • przynajmniej raz w roku nie przystępuje do spowiedzi i Komuni św.